Vybrané

reference

50

zemí

ročně

Vybrané

reference

50

zemí

ročně

Naše práce mluví za nás

Každý projekt má svůj příběh, na jehož štastném konci je spokojený zákazník a funkční technologie. Některé z projektů se nám zaryly pod kůži a chceme se o to s vámi podělit. Přečtěte si příběhy z jejich realizace a nechte se vtáhnout do děje.

Rok 2023 se pro náš tým specializovaný na automatizaci pivovarů nesl v duchu projektu pro pivovar Lion na Srí Lance. Realizovali jsme ho pro německou technologickou společnost Steinecker. Předmětem naší dodávky byla aktualizace vizualizace na systém BOTEC F1 a modernizace řídicího systému, což významně zvýšilo konkurenceschopnost provozu. Oživení technologie proběhlo v prvním čtvrtletí roku 2023. Tým odvedl vynikající práci. Zákazník si ho vyžádal do dalších projektů, které probíhaly ve druhém pololetí minulého roku. 

Na začátku našeho příběhu byl požadavek provozovatele vodní elektrárny na modernizaci řídicího systému. Hlavní očekávání od nového řízení zněla dostupnost, flexibilita a škálovatelnost. Svoji roli sehrály reference na podobných zařízení pro zvýšení spolehlivosti a ochrany proti výpadkům. Očekávala se také otevřenost systému pro další rozšíření v budoucnosti. Jasnou volbou pro nás v tomto případě byla platforma PCS 7. Jaké jsme zvolili technické řešení a které hlavní výhody to přineslo zákazníkovi?  

Oživení energobloku v ostrovním provozu bylo výzvou z pohledu techniky, ale i lokality. Nachází se v Iráku. Příběh výstavby energobloku pro cukrovar zhruba 100 km od Bagdádu v Iráku se pro nás začal psát v roce 2014. Šlo o první fázi projektu pro společnost EKOL, která je dodavatelem technologie. Na projektu se podílíme dodnes. Tehdy jsme spolupracovali na oživení 2 protitlakých turbín, 2 plynových kotlů a pomocných technologií. V roce 2019 přišlo pokračování v podobě rozšiřování energobloku. Na scéně máme 2 nové výkonnější turbíny, 2 nové kotle a pomocnou technologii. Řízení nových technologií se odehrává v redundantním systému na platformě Siemens PCS 7.

Pro naše působení na trhu mlékárenského průmyslu byla spolupráce na projektu pro mlékárnu Moravia Lacto v Jihlavě zlomová. A začala poněkud netradičně. Téměř záchrannou akcí, kdy jsme byli přizváni dokončit rozpracovanou integraci technologie. Díky této akci a i z důvodu své velikosti a stability jsme se stali preferovaným dodavatelem automatizace pro celou skupinu INTERLACTO. Ta zahrnuje mlékárny v Jihlavě, Opočně a Olešnici. Posílili jsme také spolupráci se společností, která zajistila dodávku technologie a nyní společně realizujeme projekty pro mlékárny a sýrárny v Německu a dalších zemích.

V pozadí obrovské skály, typické pro stát Gibraltar, probíhala realizace jednoho z významných projektů v oblasti Oil&Gas, který jsme realizovali v průběhu let 2017 – 2019. Na začátku našeho příběhu stálo rozhodnutí vystavět v této lokalitě nový typ elektrárny. Původní dieselové generátory jsou nyní z části nahrazovány generátory na zemní plyn. Dodávkou plynu pro novou elektrárnu byla pověřena společnost SHELL. Generálním dodavatelem řešení pro stáčení, skladování a zplyňování LNG se stala společnost CHART FEROX, a.s., náš dlouholetý zákazník v oblasti procesní automatizace. Společně máme za sebou již desítky projektů. Spolupráce na tomto projektu naši společnost posunula v oblasti funkční bezpečnosti, na výsledek jsme hrdí.

„Někdy jsem se u práce úplně zapomněl. Zabral jsem se do ní tak, že jsem ztratil pojem o čase. Hodně mě to bavilo a výsledek mi udělal radost,“ ohlíží se za zakázkou v oblasti potravinářského průmyslu mladý softwarový inženýr firmy B:TECH Jakub Beránek. Ve městě Falkenhain poblíž Lipska teď „jeho“ robot pomáhá vyrábět sýry

Jedna z činností, která je často nahrazována pomocí automatizovaných nebo robotických linek je značení, kontrola a manipulace produktu. Výhodou robotického řešení je možnost následné úpravy funkce robotu v případě změny technologického postupu (jeho etiketování, balení, hmotnosti a podobně). Zadání našim specialistům znělo: nalézt moderní řešení pro vkládání balíčku etiket do krabic s následnou paletizací a nahradit tak náročnou práci manipulantek. Z výsledku máme radost!

Havlíčkobrodská firma B:TECH v roce 2016 v dalekém Mexiku vdechla život komplexu výrobních, provozních a administrativních budov největšího světového výrobce kol z lehkých kovů pro automobily. Byla to do té doby největší zakázka a první projekt kompletně dodávaný na klíč v zámoří.

„Když po měsících práce a starostí vidíte, jak všechno klape, roboty jezdí, předávají si díly a všechny operace bezchybně běží, je to nádhera. Robotí koncert“, usmívá se Marek Prokš, když se ohlíží za jednou z největších zakázek společnosti B:TECH v oblasti automotive. Předchozí projekty B:TECHu například pro „královskou“ značku Bentley nebo severské Volvo přivedly firmu k další zakázce v produkci automobilů.