„NAŠÍ PRÁCI PŘIROVNÁVÁM K MECHANISMU LIDSKÉHO TĚLA‟

28.08.2018

 

Můžete nám ve stručnosti představit společnost ZPA  Industry a.s. Jaké je její hlavní zaměření a účel?

ZPA je inženýrská firma, kde hlavní myšlenkou je dodávat komplexní systém pro řízení a optimalizaci technologických procesů. Cílem je zjednodušit a ulehčit práci operátorům, servisním technikům a veškerému personálu, kteří se o tyto složité celky musí denně starat. Jedná se i o prostředí, které je životu nebezpečné, jako prostředí elektrárny apod. Abych toto vyjádření více přiblížil: Naší práci přirovnávám k mechanismu lidského těla, v kterém my tvoříme mozek, nervovou a krevní soustavu. Krevní oběh představují kabely dodávající energii do potřebných zařízení, nervový systém zase kabeláž pro ovládání a sběr dat a mozek řídicí systém, bez kterého by jakákoli technologie byla jen hromada železa a betonu.

 

V čem je tato firma odlišná oproti ostatním ve stejném odvětví? V čem vynikáte, jste výjimeční?

Jsme středně velká firma, která dokáže nabídnout kvalitu a úroveň služeb velkých korporátních firem při zachování pružnosti a osobního přístupu našich zaměstnanců, jenž je devízou firem menších.  Pečlivost, ochota a technická úroveň našich pracovníků jsou standartní atributy, které pomáhají hledat řešení našim zákazníkům.

 

Kolik let jste již ve funkci Generálního ředitele a byl jste od prvého počátku na dané pozici?

Ve funkci generálního ředitel působím šestým rokem, ale pro ZPA pracuji více než 20 let.

 

Jaká byla tedy Vaše kariérní cesta touto firmou?

Nastoupil jsem do IT oddělení jako administrátor. Tehdy však pozice v IT zahrnovala i další specializace. Můj nadřízený, vedoucí daného oddělení, byl odborníkem na elektrické systémy vysokého napětí.  Mojí specializací byla tvorba aplikačního softwaru (SCADA systémů, tzv. SCADA-HMI aplikace a vývoj komunikačních driverů).  K tomu se později přidalo programování interních systémů. Nejstarší z nich, „Docházka“ pomalu dosluhuje a je postupně nahrazována.

K projektovému řízení většího rozsahu jsem se dostal při implementaci podnikového informačního systému. Následně jsem začal pracovat jako projektový manažer na plný úvazek a řídit projekt pro jadernou elektrárnu v Dukovanech, což trvalo téměř čtyři roky. Při projektovém řízení člověk získá mnoho kontaktů a obchodních vazeb, které jsem  po skončení projektů v jaderné elektrárně Dukovany měl možnost zúročit v nově vzniklém obchodním oddělení.

Odtud jsem dostal nabídku na uvolněné místo generálního ředitele.

 

Kolik hodin denně pracujete a co Vám dodává sílu, abyste to zvládl?

Popravdě tohle moc nesleduji. Ráno se snažím být k dispozici po sedmé hodině a odpoledne mám radost, když někoho mohu pozdravit při odchodu.  Vím, ale že nejsem sám kdo zůstává ve firmě déle. Moc dobře znám situace na stavbě, kdy se zkouší pozdě do noci, aby byl splněn termín zakázky.

A co mi dává sílu? Nejvíc to, že vím, že je nás většina, kteří svou práci dělají rádi, a jde jim především o to, aby za nimi byl vidět kus poctivě odvedené práce. Těchto lidí si moc vážím a vím, že jsou nyní součástí naší firmy. Také má rodina, která má se mnou trpělivost a v poslední době i 3-tunový bagr, který ze mě po práci dělá „bagristu“.

 

Jaká je Vaše firemní vize do budoucna? Jakého cíle, případně cílů, chcete dosáhnout?

Určitě pokračovat v nastavené strategii představené v letošním roce. Rozšířit ZPA a podmanit si postupně projekty většího rozsahu.  Vyvinout vlastní produkt, který by umožnil nabízet i něco jiného než naše konkurence. Rozvinout vývoj a výrobu jednoúčelových strojů s integrovanými kolaborativními roboty.

Avšak mým největším přáním a cílem je udržet si a posílit stávající skvělý tým spolupracovníků.

»zpět do archivu novinek